PORADNA / TECHNICKÁ PODPORA
Nastavení služeb - www.nastavit.domenu.cz (změny hesel apod.)

Pro webmastery » Hosts soubor

Hosts soubor aneb nasměrování domény na IP adresu

V případě že k nám přesouváte doménu, hosting je již aktivní, ale doména ještě není přesunuta, potřebujete pravděpodobně ještě před dokončením přesunu odzkoušet funkčnost svých stránek na novém webserveru. Je třeba na svém PC nasměrovat doménu přímo na IP adresu nového, resp. budoucího serveru. Pokud pak zadáte do internetového prohlížeče svou doménu, bude se obsah číst z jiného serveru, než na který ukazují aktuální DNS záznamy domény. Stejně tak se toto hodí v případě, kdy např. potřebujete doménu otestovat na jiném serveru (chystaný upgrade, migrace na jiný webserver z důvodu rozdílné konfigurace apod.).

Teorie:
Je třeba upravit tzv. soubor hosts na svém PC. Do něj pomocí editoru čistého textu (tedy na systémech Windows např. programem Poznámkový blok) zapíšete jeden řádek. Řekněme, že potřebujeme nasměrovat doménu s názvem www.mojedomena.cz na IP adresu 95.80.214.220 (tedy IP adresu budoucího serveru-seznam IP viz níže). Do souboru hosts stačí přidat řádek:
95.80.214.220 www.mojedomena.cz

Můžete též definovat více domén, typicky např. variantu bez www. Řádek pak bude vypadat takto:
95.80.214.220 www.mojedomena.cz mojedomena.cz

Postup:
Soubor s názvem hosts (bez přípony) najdete v následujícím adresáři:
C:/Windows/System32/drivers/etc/hosts (platí pro Windows XP, Vista, 7, 10 standardní instalace na disku C:)
/etc/hosts (Linux, resp. systémy zalozené na Unixu)
Ostatní operační systémy viz zde (stránka je anglicky)

Pro úpravu souboru musíte být přihlášen(a) s administrátorskými právy. Doporučený postup je spustit z nabídky Start program Poznámkový blok (u systémů Vista a Windows 7 klepnutím na pravé tlačítko myši a volbou "spustit jako administrátor"). V poznámkovém bloku potom otevřete soubor z dané cesty. Nyní vložte na konec souboru nový řádek, tedy např.:
95.80.214.220 www.mojedomena.cz mojedomena.cz
Soubor uložte pod stejným jménem, nesmí dojít k přidání žádné koncovky aní přejmenování!

Zavřete všechna okna internetového prohlížeče, aby si nepamatoval předchozí návštěvy stránky. Doporučené je odstranění historie prohlížeče, ideálně i restart systému (aby byla mj. jistota, že v pozadí neběží žádná další okna prohlížeče). Po restartu můžete provést test směrování spuštěním příkazového řádku a vepsáním příkazu:
ping www.mojedomena.cz
...odpovědi musí jít z IP adresy, kterou jste zadali do souboru hosts výše.

Po ukončení testování Vámi přidaný řádek nezapomeňte ze souboru hosts smazat, aby se doména do budoucna směrovala na správnou IP adresu dle skutečného stavu!
Upozornění! Pokud jste na přípojce která používá proxy server (např. některé firemní sítě), toto nastavení nebude fungovat. V takovém případě požádejte o pomoc administrátora své sítě.

IP adresy našich serverů, které budete zřejmě potřebovat (názvy serverů najdete na konfiguračním listu k doméně):
95.80.214.200 (server ftp.abzone.cz)
95.80.214.220 (server mars.abzone.cz)
95.80.214.221 (server jupiter.abzone.cz)
95.80.214.222 (server saturn.abzone.cz)

 

© Domény s.r.o., ABzone s.r.o.
Kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno.