PORADNA / TECHNICKÁ PODPORA
Nastavení služeb - www.nastavit.domenu.cz (změny hesel apod.)

Pro webmastery » Instalace Drupal

Instalace redakčního systému (CMS) Drupal

Vzorová instalace redakčního systému Drupal 6.10 na serveru saturn.abzone.cz. Provoz novějších verzí doporučujeme na serveru mars.abzone.cz

Aktualizace 17.4.2012: Pro instalaci novějších verzí Drupal prosím požádejte o bezplatný přesun své domény na server Mars. Níže uvedený postup je psaný pro server Saturn, na serveru Mars s novější konfigurací byla úspěšně odzkoušena bezproblémová instalace Drupal v poslední verzi.

Důležité upozornění! Naše společnost není autorem zmíněného redakčního systému. Jedná se o soubor skriptů, které jsou k dispozici od autorů bezplatně. Z toho důvodu není v našich možnostech poskytovat v ceně hostingového programu bezplatnou pomoc s instalací a provozem této aplikace.

Na našich serverech je však možné redakční systém Drupal provozovat, na základě přání zákazníků uvádíme příklad vzorovné instalace. Odzkoušeno na hostingových tarifech WEBHOSTING a KOMPLET, které obsahují databázi. Instalovaná verze byla 6.10, webserver saturn.abzone.cz. V případě, že máte vhodný tarif, ale doménu na jiném našem serveru a instalace se Vám nedaří, můžeme Vám bezplatně přesunout na server Saturn.

Odzkoušený postup instalace:
1. Stáhněte si aktuální instalační soubor a český překlad pro danou verzi. Nejlépe z www.drupal.cz, nebo přímo z www.drupal.org. Nejdříve si rozbalte na disk instalaci Drupal, poté do stejného adresáře přidejte obsah archívu s překladem (obsah obou archívů tak rozbalíte+sloučíte).

2. Nakopírujte celou instalaci pomocí FTP do prostoru své domény, konkrétně adresáře web. Nezapomeňte smazat původní soubor index.htm, který se na doménu nakopíroval při jejím založení.

3. V FTP prostoru v adresáři web/sites/default/ vytvořte kopii souboru default.settings.php, kterou nazvěte settings.php. Dále pomocí FTP programu nastavte tomuto souboru práva pro zápis (777). Např. pomocí LeechFTP kliknutím pravým tlačítkem na název souboru. Jen tak Vám instalátor nebude hlásit potíž se zápisem do konfiguračního souboru.

4. Stejným způsobem nastavte pomocí FTP práva zápisu (775) adresáři web/sites/default

5. Návštěvou Vaší domény spustíte instalaci. Pokračujete vždy tlačítkem "Další". Průběh instalace je patrný z obrázků níže (kliknutím zobrazíte detail). V instalačním bodu "Nastavení databáze" vyplňte hodnoty dle níže uvedeného obrázku. Uživatelské jméno, heslo a název databáze najdete na Vašem konfiguračním listu k doméně. Pokročilé volby u nastavení databáze není třeba vyplňovat.
  

6. V bodě "Nastavení webu" budete požádání o odstranění práv zápisu pro adresár web/sites/default a soubor web/sites/default/settings.php. Adresář tedy nastavte zpět na práva "755", soubor na "644".
 

7. Vyplňte požadované údaje, zejména e-mail, název a heslo administrátorského účtu.
Pokud byste ke svému webu potřebovali funkci "čistých URL" (příklad je instalován bez jejich podpory), je možné bezplatně požádat o zapnutí podpory .htaccess na Vaší doméně. Upozorňujeme však, že nesprávným použitím .htaccess je možné znefunkčnit celý web domény, proto je implicitně tato funkce vypnutá.

8. Instalace je tímto ukončena, novou návštěvou Vaši domény se již zobrazí stránka Drupalu.


Možný problém: Pokud se Vám po instalaci objeví chybové hlášení "open_basedir restriction in effect" (viz obrázek) a ani po několika kliknutích v menu administrace nezmizí, zkontrolujte následující nastavení v administraci Drupalu (Administrace - Nastavení webu - Systém souborů):
Cesta k souborovému systému: sites/default/files
Dočasný adresář: sites/default/files/tmp
Metoda stahování: Veřejně
Dále těmto dvěma adresářům (sites/default/files a sites/default/files/tmp) pomocí FTP klienta nastavte práva zápisu na "775".
 

Drupal tyto adresáře potřebuje pro dočasné soubory. Zpravidla si ale po první návštěvě tato práva nastaví sám.

© Domény s.r.o., ABzone s.r.o.
Kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno.