PORADNA / TECHNICKÁ PODPORA
Nastavení služeb - www.nastavit.domenu.cz (změny hesel apod.)

Pro webmastery » Instalace Joomla

Instalace redakčního systému (CMS) Joomla

Aktualizace 10.1.2013: Aktuálně otestované instalace Joomla na serveru Mars: 1.5.3, 2.5.1, 2.5.8., 3.0.2

Provoz novějších verzí doporučujeme na serveru mars.abzone.cz.  Pro instalaci novějších verzí Joomla prosím požádejte o bezplatný přesun své domény na server Mars. Níže uvedený postup je psaný pro server Saturn, na serveru Mars s novější konfigurací byla úspěšně odzkoušena bezproblémová instalace Joomla v poslední verzi, navíc bez jakýchkoliv níže popsaných úprav kódu.

 

Vzorová instalace redakčního systému Joomla 1.5.3 na serveru saturn.abzone.cz. 

Důležité upozornění! Naše společnost není autorem zmíněného redakčního systému. Jedná se o soubor skriptů, které jsou k dispozici od autorů bezplatně. Z toho důvodu není v našich možnostech poskytovat v ceně hostingového programu bezplatnou pomoc s instalací a provozem této aplikace.

Na našich serverech je však možné redakční systém Joomla provozovat, na základě přání zákazníků uvádíme příklad vzorovné instalace. Odzkoušeno na hostingových tarifech WEBHOSTING a KOMPLET, které obsahují databázi. Instalovaná verze byla 1.5.3, webserver saturn.abzone.cz. V případě, že máte vhodný tarif, ale doménu na jiném našem serveru a instalace se Vám nedaří, můžeme Vám bezplatně přesunout na server Saturn.

Odzkoušený postup instalace:
1. Stáhněte si aktuální instalační soubor, nejlépe z oficiálních stránek www.joomla.org. V případě potřeby si můžete stáhnout přímo instalovanou verzi 1.5.3 zde.

2. Rozbalte si stažený archív u sebe na lokálním disku.

3. V souboru libraries/joomla/session/session.php je třeba zapoznámkovat řádky 88, 91 a 649. Toho docílíte otevřením souboru v textovém editoru (např. PSPad) a přidáním dvou lomítek na začátek každého z uvedených řádků.
Vysvětlení: Na serveru je z bezpečnostních důvodů zakázána funkce ini_set(). Instalace Joomla se pomocí ini_set() snaží upravit konfiguraci některých funkcí, které již aktivní jsou. Zapoznámkováním se potlačí chybové hlášení a bude možno instalovat.

4. Nakopírujte celou instalaci pomocí FTP do prostoru své domény, konkrétně adresáře web. Nezapomeňte smazat původní soubor index.htm, který se na doménu nakopíroval při jejím založení.

5. Pomocí FTP klienta souboru nastavte adresáři web dočasně práva pro zápis (777). Např. pomocí LeechFTP kliknutím pravým tlačítkem na název souboru. Jen tak Vám instalátor nebude hlásit potíž se zápisem do konfiguračního souboru. Alternativně lze po instalaci soubor configuration.php nakopírovat do adresáře web ručně, na což Vás instalace Joomla důrazně upozorní.

6. Návštěvou Vaší domény spustíte instalaci. Pokračujete vždy tlačítkem "Další". Průběh instalace je patrný z obrázků níže (kliknutím zobrazíte detail).

7. V instalačním bodu 4 (nastavení databáze) vyplňte hodnoty dle níže uvedeného obrázku. Uživatelské jméno, heslo a název databáze najdete na Vašem konfiguračním listu k doméně.

8. Po dokončení instalace je třeba pomocí FTP smazat celou složku installation.

9. Změňte práva složky web zpět na původní hodnotu, tj. bez zápisu (755).

10. Změňte práva souboru web/configuration.php na 777, aby mohl systém Joomla zapisovat změny konfigurace.

11. Pro správnou funkci stejným způsobem změňte práva těchto adresářů pro zápis (777):
administrator/backups/
administrator/components/
administrator/language/
administrator/modules/
administrator/templates/
components/
images/
images/banners/
images/stories/
language/
modules/
plugins/
plugins/content/
plugins/editors/
plugins/editors-xtd/
plugins/search/
plugins/system/
plugins/user/
plugins/xmlrpc/
tmp/
templates/
cache/
administrator/cache/

Správné nastavení zápisu adresářů si můžete zkontrolovat v administračním rozhraní Joomla (sekce Help-System Info-Directory Permissions, po instalaci češtiny Pomoc-Systémové informace-Práva složek)

9. Tím je celá instalace u konce a můžete začít plnit svůj redakční systém obsahem. Můžete si ještě doinstalovat češtinu, kterou stáhnete pro svou verzi např. z www.joomlaportal.cz. Celý ZIP soubor si uložte na disk a nainstalujte v administračním rozhraní. V případě potřeby si můžete stáhnout češtinu pro instalovanou verzi 1.5.3 zde: Čeština pro web, čestina pro administrátorské rozhraní.

V případě problémů nebo dotazů je na internetu k dispozici spousta diskusních fór a informačních materiálů o tomto systému. Jako dobrý start Vám poslouží např. www.joomlaportal.cz, případně přímo anglická homepage www.joomla.org.

© Domény s.r.o., ABzone s.r.o.
Kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno.