PORADNA / TECHNICKÁ PODPORA
Nastavení služeb - www.nastavit.domenu.cz (změny hesel apod.)

Pro webmastery » --PHP:Příklady,řešení » PHP: sdílení souborů

Zaheslované sdílení souborů v PHP na webu (extranet, souborový manažer)

Máte-li potřebu na svých webstránkách sdílet soubory např. se svými spolupracovníky (typicky pracovní dokumenty) a tyto mít chráněny pod heslem, můžeme s výhodou použít souborový manažer OWL ULTRALIGHT, který je poskytován v licenci GNU GPL.

Důležité upozornění! Naše společnost není autorem zmíněné PHP aplikace. Jedná se o soubor skriptů, které jsou k dispozici od autorů bezplatně. Z toho důvodu není v našich možnostech poskytovat v ceně hostingového programu bezplatnou pomoc s instalací a provozem této aplikace.

Níže uvedený postup byl odzkoušen v upravené verzi Owl ultralight 0.15 na serverech saturn.abzone.cz a mars.abzone.cz (v tarifech s podporou PHP, tj. MAILHOSTING, WEBHOSTING a KOMPLET). Níže přikládáme ke stažení mírně upravenou verzi, která je jednak přeložena do češtiny, druhak opravuje drobné problémy s kódováním českých znaků originální verze a předpřipravenou konfigurací:

Postup instalace:

 1. Stáhněte si předpřipravenou verzi kliknutím ZDE.
 2. Rozbalte stažený ZIP soubor na svůj disk a vzniklý adresář soubory s veškerým jeho obsahem uložte pomocí FTP do adresáře web Vaší domény. V FTP adresáři web tak vznikne nový podadresář s názvem soubory (tj. web/soubory).
 3. Ve složce data vytvořte pomocí FTP klienta adresář soubory a ihned mu nastavte pomocí FTP klienta práva zápisu na 777.
  • pro LeechFTP: pravé tlačítko myši nad adresářem => Nastavit atributy => vše zaškrtnout
  • pro Total Commander: označit adresář => menu Files/Soubory => Change Attributes/Změna atributů => vše zaškrtnout
  • u ostatních FTP manžerů nutno nalézt v nápovědě
 4. DŮLEŽITÉ!!! Je nutné zaheslovat přístup do adresáře web/soubory ! Toho docílíme pomocí .htaccess a tohoto návodu na zaheslování přístupu do adresáře.
  Pokud byste neprovedli zaheslování, kromě neoprávněného přístupu k Vašim souborům může dojít i neoprávněnému mazání a uploadu škodlivého obsahu, jako např. virů, spamu, podvržených phishing stránek apod.
 5. Přístupem na adresu www.vasedomena.cz/soubory můžete odzkoušet funkčnost.

Možné problémy:

Problém: Chybové hlášení Kořenový adresář neexistuje: ../../data/soubory
Řešení: Nevytvořili jste ve složce data adresář soubory, viz bod 3 návodu výše. Mějte prosím na paměti, že jde o již předpřipravenou složku data, která se nachází v domovském adresáři ihned po přihlášení pomocí FTP do Vaší domény. Nezaměňujte proto prosím se složkou web a netvořte v ní adresář web/data/soubory, ani web/soubory/data/soubory. Je nutné skutečně pouze vytvořit data/soubory

Problém: Dávám uložit soubor, ale po stisku tlačítka Přidat/Aktualizovat se nový soubor v seznamu neobjevuje.
Řešení: Nenastavili jste práva zápisu složce data/soubory, viz bod 3.

© Domény s.r.o., ABzone s.r.o.
Kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno.